top of page

Rodzaje płyt meblowych

Czy wiesz, że...

Wybierając płytę meblową, należy wziąć pod uwagę zarówno jej zastosowanie, właściwości, jak i rozmiary? Należy pamiętać, że ta sama płyta może sprawdzić się przy wykończeniu wnętrz, ale jako materiał meblowy będzie zbyt nietrwała. Poniżej znajdziesz krótki przewodnik na temat najpowszechniejszych płyt.


 


PAŹDZIERZOWE


Meble wykonane z płyt paździerzowych muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Mogą znajdować się w pomieszczeniach, gdzie zachowana jest cyrkulacja powietrza i nie ma wilgoci.


Sprawdzają się w meblarstwie, ale także w budownictwie, jako materiał izolacyjny. Do ich wyrobu stosuje się oczyszczone paździerze lniane lub konopne, spajane pod ciśnieniem, w wysokiej temperaturze. Płyty paździerzowe są stosunkowo gładkie. Można wykańczać je w różny sposób, w zależności od tego, gdzie mają być zastosowane. Wyróżnia się płyty szlifowane jedno lub dwustronnie, nieszlifowane, a także poddane laminowaniu lub fornirowaniu. W branży meblarskiej stosuje się dodatkowo różnego rodzaju okleiny, m.in. w celu uzyskania połysku.
PILŚNIOWE


Produkuje się je z drobnego drewna i stosuje w meblarstwie, ale także - co ciekawe - do produkcji paneli podłogowych. Proces tworzenia zachodzi poprzez spilśnienie i uformowanie rozwłóknionej tkanki drzewnej w odpowiednich warunkach temperaturowo-ciśnieniowych.

Najważniejszymi właściwościami płyt pilśniowych są wysoka odporność na wilgoć i temperaturę. Charakterystyczne dla pilśni jest także to, że może mieć różną twardość i grubość. W zależności od stopnia sprasowania wyróżnia się płyty pilśniowe: HDF, MDF i LDF.

HDF


HDF to najtwardszy rodzaj płyt pilśniowych. Charakteryzuje się nie tylko dużą twardością, ale i gęstością. W branży meblarskiej wykorzystywany jest jako materiał dla tylnych ścianek mebli, elementów szuflad oraz do produkcji płyty komórkowej, jako warstwa zewnętrzna przeznaczona do okleinowania lub lakierowania.

WIÓROWE


To zdecydowanie jeden z popularniejszych rodzajów płyt meblowych. Produkuje się je ze specjalnie przygotowanych, sprasowanych wiórów drzewnych, połączonych klejem syntetycznym. Mogą być jedno lub wielowarstwowe. Powierzchnia płyt wiórowych nadaje się do szlifowania, oklejania fornirem oraz pokrycia laminatem lub lakierem.

Szczególnym rodzajem płyt wiórowych jest OSB, który wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie, ale ostatnio doceniają go również entuzjaści ekologicznego stylu, tworząc z nich także meble.

PŁYTY LDF


LDF to miękkie płyty pilśniowe o zmniejszonej gęstości. Najczęściej wykorzystuje się jako panele ścienne. Materiał uszlachetnia się papierem dekoracyjnym. Płyty LDF stanowią także materiał bazowy do produkcji poszyciowo-izolacyjnych.


MDF


MDF to płyta pilśniowa o średniej twardości. Do jej zalet zalicza się m.in. elastyczność, łatwość w kształtowaniu i wykończaniu oraz brak tendencji do podziału (izotropowość).


SKLEJKI


Inaczej płyta sklejkowa to potoczna nazwa materiału kompozytowego sklejonego. Jest to materiał podobny do naturalnego drewna, często wykorzystywany do produkcji mebli. Powstaje poprzez krzyżowanie cienkich warstw płatów drewna, najczęściej brzozy, olchy lub sosny. Wytrzymałość i sprężystość materiału uzależniona jest od ilości warstw drewna, z których się składa.
Comments


bottom of page