top of page

Styl Japandi: japoński minimalizm i skandynawski funkcjonalizm

Japandi - Prostota form oraz wszechobecny zachwyt nad naturalnym pięknem materiałów. Wzorem Japończyków i Skandynawów chcemy żyć bliżej natury, urządzać wnętrza naturalnymi materiałami, sięgać po wykonane ręczne, rzemieślnicze dodatki i akcesoria, dające codziennej przestrzeni unikalny charakter. Czym charakteryzuje się ten zdobywający w Polsce popularność styl?

 Surowe drewno, ceramika, kamień, plecionki i makramy, lniane i bawełniane płótno - to wszystko nie tylko pięknie starzeje się wraz upływem czasu, ale też buduje wyjątkowy klimat. Wnętrza japandi sprzyjają relaksowi, wypoczynkowi, są bezpretensjonalne i ponadczasowe. Ciepłe naturalne odcienie brązów, beży, złamanej bieli czy szarości nie męczą naszych zmysłów i harmonijnie łączą różne elementy wzornicze.


Człowiek od tysięcy lat żyje w otoczeniu Natury. Przez większość tego czasu mieliśmy naco dzień do czynienia z przyrodą: lasem, górami, rzekami, polami, łąkami. Nasze oczyprzywykły do barw ziemi, piasku, kamieni, skał, śniegu, gliny, kory drzew, suchych liści.Do dziś ta paleta barw przez większość z nas odbierana jest jako przyjazna, kojąca,znajoma, relaksująca. W otoczeniu barw ziemi i naturalnych barw materiałów chętniespędzamy czas, dobrze się czujemy, lepiej odpoczywamy.


Japoński minimalizm


Niewielkie, skromnie wyposażone wnętrza, typowe dla Japonii to wypadkowa wielukulturowych, społecznych i geograficznych zjawisk. Filozofia zen, dopatrywanie się piękna w prostych, ale szlachetnych przedmiotach codziennego użytku, takich jak naczynia do picia herbaty, życie w niesamowicie zagęszczonych metropoliach Japonii, na terenach, gdzie niezmiennie zagrożeniem są trzęsienia ziemi-wszystko to składa się na minimalistyczny styl, który fascynuje ludzi daleko poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni.Skandynawski funkcjonalizm


Skandynawia to region o surowych warunkach klimatycznych. Ludzie by przeżyć w tak nieprzyjaznym środowisku, by uprawiać ziemię, polować na zwierzęta, łowić ryby musieli stawiać na proste, solidne, niezawodne narzędzia i sprzęty. Zazwyczaj sami też je wykonywali. Stąd niemal wpisane w skandynawskie DNA zamiłowanie do rozwiązań prostych, praktycznych, niezawodnych w każdych warunkach. Ta filozofia widoczna jest po dziś dzień w tamtejszym wzornictwie łączącym prostotę form, doskonale rozwiązane funkcje i ponadczasowość.

Minimalizm można rozumieć także jako świadome ograniczanie ilości posiadanych rzeczy, pozbywanie się tego, co zbędne, niedopasowane do naszych aktualnych potrzeb. O korzyściach płynących z eliminacji z naszego życia bałaganu i nadmiaru pisze w swoich książkach Japonka, Marie Kondo, znana na całym świecie propagatorka decluteringu. Selekcja, eliminacja i uporządkowanie naszego stanu posiadania to nie tylko sposób na uproszczenie życia i zyskanie wolnego czasu, ale także na ograniczenie nadmiernej konsumpcji i odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszej planety.

bottom of page